"Страны. Языки. Национальности "(English ‒ speaking countries)

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (3 МБ)


Цель урока: обеспечить обобщение и закрепление лексического материала по теме: “Страны. Языки. Национальности” в серии речевых упражнений. На материале подготовленной презентации познакомить учащихся с англоязычными странами и обеспечить первичную отработку материала.

Задачи.

  • Развивать умение на слух воспринимать информацию и выражать свое понимание в требуемой форме (назвать родину участников конференции).
  • Обучать вести разговор в рамках изучаемой темы, расспросить собеседника, ответить на его вопросы, высказать свое мнение.
  • Формировать умение использовать языковую и контекстуальную догадку в процессе восприятия речи на слух и при чтении.
  • Формировать умение рассказывать об англоговорящих странах.

Оборудование: ноутбук, проектор, экран для презентации; раздаточный материал – языковые упражнения; музыкальный центр, диск УМК к учебнику М.З. Биболетовой Enjoy English-7.

Ход урока

1. Организация класса.

Сообщение целей задач и плана работы на уроке.

2. Обобщение и закрепление лексики по теме: “Страны. Языки Национальности”.

1) Проверка домашнего задания.

- Today we'll check up your home task in the form of the game “ Guess the country”. Now Sveta will think of the country and Denis will ask her the questions to get the information about this country to try to guess the country.

We’ll have so called a dialogue. Let’s begin.

(Домашнее задание - упр. 5, с.28 в рабочей тетради. “Make up the questions you can ask if you want the information about the country”.)

2) Речевая разминка.

- What is Egypt famous for?

- What country is famous for kangaroos?

- In what country people speak Dutch?

- What is the capital of China?

- In what country Washington is the capital?

- What language do people speak in France?

- Is Germany in Asia or in Europe?

3) Обучение аудированию.

Учебник с.36, упр. 9.

Listen to what the conference participants say about their countries. Try to guess which country they are from. Say why you think so.

- Which country is Alison from?

- Which country is Sam from?

- Which country is Melissa from?

Ответы

Alison is from Australia.

Sam is from Canada.

Melissa is from UK.

Аудиотекст

1. ALISON

My country is a country and a continent.

It’s the sixth largest country in the world. Because of its geographical position, our summer is from December to February.

My country is famous for its native animals: the kangaroo and the emu can be regarded as the symbols of the country. The largest and the most beautiful cities of my country are Sydney, Melbourn and its capital - Canberra.

2. SAM

My country is situated in North America. It stretches from the Atlantic ocean in the east to the Pacific ocean in the west.

My country is large and famous.

Who is the world has not heard of the Niagara Falls and the Mississippi, General Motors and Microsoft, McDonald’s and coca-cola?

The capital of my country is Washington.

3. MELISSA

I am from an island country. It’s twice smaller than France or Spain.

But its capital is one of the world’s biggest cities. The Head of the country is Queen Elizabeth II. There are 91 Universities in my country. The most famouse and the oldest are Cambridge and Oxford.

Which country is Sam/Alison/Melissa from?

4) Обучение говорению.

3. Geografical picture quiz. (Раздаточный материал)

Из текста выпали некоторые буквы. Вставьте их в соответствующее название страны, национальности или континент.

4. Crossword. (Раздаточный материал)

Знаете ли вы, откуда эти люди? Вы узнаете об этом, если внимательно прочитаете тексы и вычеркните страны, которые не являются их местожительством. В указанные места кроссворда впишите названия стран, национальностей и столиц, которые соответствуют отдельным лицам, а в результате получите ключевое слово.

Учитель вызывает по очереди трех учеников для выполнения этого задания.

Ответы

1) He is from Holland.

He is Dutch.

The capital of his country is Amsterdam.

2) She is from China.

She is Chinese.

The capital of her country is Beijing.

3) He is from the USA.

He is American.

The capital of his country is Washington.

5) Введение новой темы.

English-speaking countries. Презентация.

Выступление с презентацией. Ученики выступают по очереди. Каждый рассказывает про одну из англоязычных стран. Дети слушают и записывают основную информацию в тетрадь.

6) Далее учитель задает вопросы для первичного закрепления материала.

- What countries does the UK consist of?

- What are their capitals?

- What is the symbol of England, Wales, Scotland, Northern Ireland?

- What nationalities are people in England, Wales, Scotland, Northern Ireland?

- What is the popular name of the flag in G.B.?

- What is the capital o the USA?

- What is the popular name of the flag? Why?

- How many stripes and stars are there on the flag? How can you explain it?

- Is Australia a country or a continent?

- What is Australia famous for?

- What country has a symbol a bird kiwi?

- What languages do people speak in New Zealand?

- What can you see on the flag of Canada?

- In what continent is this country situated?

- What are official languages in Canada?

- What does Indian word “Kanata” mean?

- How can we call The Irish Republic in other words?

- What is the capital of this country?

- What other countries do you know where people speak English as an official language?

- What country is famous for so called topsy-turvy world? Why?

7) Подведение итогов. Выставление оценок за урок. Домашнее задание.

В качестве домашнего задания учитель предлагает составить свой Geografical picture quiz.