Цель урока: повторить и закрепить лексико-грамматический материал по теме “Животные” в речи.
Обучающий компонент цели: активизировать лексические единицы по теме “Животные” в речи, повторить образование степеней сравнения прилагательных, развивать умения монологического и диалогического говорения, аудирования, формировать слухо-произносительные и ритмико-интонационные навыки;
Развивающий компонент цели: создать условия для развития способности к осуществлению репродуктивных и продуктивных действий, логического мышления, памяти, внимания и воображения.
Воспитательный компонент цели: содействовать воспитанию любви к животным, расширению кругозора, формированию доброжелательного и бережного отношения к миру животных.
Оборудование: УМК: Биболетова, М. З. Английский с удовольствием / Enjoy English: Учебник англ. яз. для 4 кл. общеобраз. учрежд. / М. З. Биболетова, О. А. Денисенко, Н. Н. Трубанева. – Обнинск: Титул, 2007. – 144 с.: ил.; интерактивная доска; компьютер; презентация; мультимедиа приложение "Enjoy Listening and Playing" к учебнику "Enjoy English" для 4 класса, 2009; аудиопроигрыватель; аудиозапись песни “Monkeys swing up and down” Zabadoo 2!: Audio CDs / Ed. by Paul A. Davies, Carolyn Graham. – Oxford: Oxford University Press, 2006; раздаточный материал.
Ход урока
Начальный этап урока. Продолжительность: 10 минут.
I. Организационный момент и приветствие
– Good morning, children! I’m glad to see you. (Good morning, good morning, good morning to you, good morning our teacher, we are glad to see you.)
– Children, what is the date today? (Today is the 17th of November.)
– Thank you. What day is it today? (It is Thursday.)
– Fine.
II. Сообщение темы и целей урока.
– The theme of our lesson is “The world of animals” and today we are going to travel to the world of animals by train, stop at the stations, do tasks, answer the questions, check homework, sing the song and make up stories about pets.
– Are you ready to start traveling? Then, let’s go!
III. Речевая разминка
Слайд №1
– Pupils, before you take your places in the train, you must get tickets. Answer my questions and take a ticket.
Учащиеся смотрят на слайды, где представлены животные и места их обитания, и, используя их, составляют предложения, отвечают на вопросы.
Слайд №2
– Look at the pictures and name the domestic animals you see. (A cow is a domestic animal. A sheep is a domestic animal.)
Слайд №3
– Look at the pictures and name the wild animals you see. (A lion is a wild animal. A crocodile is a wild animal.)
Слайд №4
– Which is funnier the monkey or the fox? (The monkey is funnier than the fox.)
Слайд №5
– What animals do live in hot countries? (A camel, a giraffe, a crocodile live in hot countries.)
Слайд №6
– Where do crocodiles live? (Crocodiles live in the river.)
Слайд №7
– Where do horses live? (Horses live on the farm.)
Слайд №8
– Where do whales live? (Whales live in the ocean.)
Слайд №9
– Where do camels live? (Camels live in the desert.)
– Name the animals that eat only grass leaves from the trees, vegetables and fruit. (Giraffes and elephants eat only grass, leaves from the trees.)
– Name the animals that eat meat.
– Which is the best food for lions? (Meat is the best food for lions.)
– Which is the worst food for dogs? (Sweets are the worst food for dogs.)
– What animals are quicker than the tortoise? (Cats are quicker than the tortoise.)
– Which is angrier, the tiger or the kitten? (The tiger is angrier than the kitten.)
– What animals are bigger than the cat? (Tigers are bigger than the cats.)
– What animals are smaller than the fox? (Mice are smaller than the fox.)
– Well done. You’ve all coped with the task and got tickets. Take your seats, we’ll begin our journey.
Слайд №10
Основной этап урока. Продолжительность: 30 минут.
IV. Проверка домашнего задания. Активизация лексических единиц.
Слайд №11
– The first station we should stop at is “Homework”.
– Pupils, we are going to check the dialogues about your pets you’ve prepared at home. You should also draw the picture of your pet. Who wants to start? You are welcome.
Учащиеся выходят к доске и рассказывают диалоги, показывают рисунки своих питомцев.
Учитель слушает подготовленные дома диалоги.
V. Закрепление грамматического материала.
Слайд №12
Very well, thank you. We are moving to the second station. It is called “Degrees of comparison of adjectives”.
– Tell me, please, in what way we form the comparative and superlative degrees of adjectives. What about irregular forms of adjectives?
Ученики рассказывают правило образования степеней сравнения прилагательных.
– Right you are. Let’s train these forms of the adjectives. Come up to the blackboard and fill in the blanks with the missing degrees of adjectives.
Учащиеся заполняют таблицу необходимыми формами прилагательных.
(Big – bigger –the biggest. Beautiful – more beautiful – the most beautiful. Good – better – the best.)
VI.
4) Музыкально-ритмическая пауза.
Слайд №13
– Good of you. It’s time to have a rest and we are arriving at the station “Pause”. Stand up, please, let’s sing the song “Monkeys swing up and down”.
Ученики исполняют песню с движениями.
VII. Развитие умения аудирования.
Слайд №14
– Splendid! And we continue our way and moving to the last station. It is called “Composing a story”. At this station you should make up a story about the animal you would like to have.
– At first, we are going to listen to Dima’s story about the animal he would like to have and then we’ll do some tasks.
– Listen to the story very carefully.
Unit 3, exercise 40 (Part 1) (мультимедиа приложение)
Включается мультимедиа приложение.
Ученики слушают рассказ.
– Now come up to the board and with the help of the marker tick the right answer, please. Read the sentence, please.
Учащиеся выходят к интерактивной доске и выполняют мини-тест с множественным выбором ответа. Учащиеся указывают карандашом на верный ответ и читают предложение.
– Wonderful, you’ve done it without mistakes.
– The next task will be to complete the sentences. Drag the word to the appropriate place. Let’s check.
Ученики продолжают работу с мультимедийной учебной программой. У интерактивной доски ученики подставляют пропущенные слова в предложениях в рассказе при помощи перетаскивания.
Ученики озвучивают предложения.
VIII. Развитие умения монологического говорения.
– You have done it. Thank you. Pupils, now you should make up your stories on the theme “The animal I would like to have”. I’ll give you the cards that will help you to compose your stories.
Ученики заполняют пробелы на карточках и по образцу составляют монологические высказывания о животных, которых они хотели бы иметь.
– Who is ready to tell the story?
Учащиеся рассказывают монологи.
Учитель слушает рассказы учеников.
– Very good. Excellent. Thank you.
Заключительный этап.
Продолжительность 5 минут.
IX. Подведение итогов.
1. Оценка деятельности учащихся.
– Pupils, what about have we spoken today? (We’ve spoken about the animals. We’ve remembered the degrees of adjectives. We’ve traveled by “train” to the world of animals.)
– Have you enjoyed our journey to the world of animals? (Yes, we have.)
– I am happy to know that you’ve liked it. I thank you all for the good lesson.
– Today I put “5” to …, “4” to …
Учитель комментирует оценки.
2. Определение домашнего задания с необходимыми пояснениями учителя.
Слайд №15
– Now, open your diaries and write down the homework: prepare for the dictation, learn the words from Unit 3 at page 49.
3) Организованное окончание урока.
Слайд №16
– Our lesson is over. Thank you for your work. Good-bye. (Good-bye.)