Народные обряды, традиции и обычаи чувашского народа. 8-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 8


Цели:

  • Образовательные: Смоделировать на уроке реальное общение на иностранном языке, практиковать учащихся в высказываниях по теме на базе прочитанного текста, практиковать учащихся в диалогической и монологической речи, практиковать учащихся в аудировании и чтении и переводе с русского языка на чувашский и английский; с чувашского на английский.
  • Развивающие: Развивать навыки устной речи и чтения, развивать фонематический слух и навыки говорения по теме, развивать речемыслительную активность и коммуникабельность, развивать умения общения с разными речевыми партнёрами.
  • Воспитательные: Расширять кругозор школьников и развивать их интересы, вовлекать в проектную деятельность по предмету, укреплять чувства товарищества и сотрудничества учителя и учащихся.

Знакомить учащихся, иностранных гостей с народными Чувашскими традициями, обычаями и обрядами. Учить учащихся бережно относиться к культурному наследию наших предков. Способствовать развитию этнографического туризма в Чувашской Республике.

Форма проведения: интерактивное обучение в виде игры для подготовки гидов и переводчиков.

Оборудование: Красочные газеты и плакаты, рисунки, открытки, постеры, компьютер, мультимедийный проектор, диск с презентацией по теме, диск с чувашскими песнями, фотографии, выставка книг по теме, выставка национальных блюд, путёвка на Международный фольклорный фестиваль в Англию.

Ход урока

I. Start (организационный момент)

Цели и задачи урока

T: Today we are going to have an unusual lesson devoted to Folk Chuvash rituals, customs and holidays. We'll read and discuss texts, answer the questions, make up dialogues, listen to Chuvash songs and play quiz games. We are preparing to be guides and interpreters. We usually have a lot of guests from different countries of the world and your task is to tell them about customs, rituals and traditions.

II. Phonetic drills:

Речевая зарядка:

T: Let us work on our phonetics. Listen and repeat!

Цель: совершенствование слухопроизностельных и интонационных навыков

"So Many Countries, So Many Customs."
"Сколько стран, столько обычаев."

Chuvash rituals, customs and traditions

ritual, nice Chuvash ritual, folk culture
original, original holidays
unique, unique customs
valuable, valuable customs
ethnohgrahhy
Uchuk
Kirimet
God Tura
to pray for harvest

III. Speech Comprehension

Цель: развитие умений говорения по теме на основе прочитанного; составление высказываний.

T: As for me I like Chuvash holidays, customs rituals very much. They are unique, ancient and original. I would like you to know more about our cultural inheritance.

P1: What holidays of Chuvash do you know?

P2: As for me I know Willow'S Sunday and Peter's day. And what about you?

P3: I like Christmas. And what about you?

P4: Best of all I know Spas Item and Peter's Day, some rituals of Kiremet and Uchuk.

IV. Imagination:

Представьте, что вы находитесь в сельской глубинке!

T: Now, children imagine you are in Chuvash countryside. What kind of festival or ritual would you like to take part in?

В каком празднике, ритуале или народном обряде вы хотели бы принять участие? (Групповая работа.)

Даны образцы высказываний:

I would like to take part in….
I wish…
I would like to celebrate…

P1: As for me I would like to take part in fishing rites because I am fond of fishing.

My father and I always go fishing on Sundays. I am dreaming about catching a lot of fish in our beautiful country pond.

P2: I would like to participate in dressing rites because after leaving shool I wish to be a folk costume designer.To my mind it's very important to keep the traditions of Chuvash colourful costumes.

T: Very nice. I think you are quite right!

V. Work on the text "Folk Rituals of Chuvash"

Работа над текстом "Народные обряды и традиции Чувашского народа"

(Идёт вторичное чтение текста; на первом уроке чтения текст уже разбирали)

T: Children! You are in the hall of Chuvash rituals of the State Chuvash Museum . Be attentive and read the poster.

Folk Rituals of Chuvash

The Chuvash ritual culture is original and unique. It traces go back to ancient times. A ritual is a core that links the past and the present. Rituals preserve well – known valuables such as agreement in a family, love for nature, honesty, modesty, kindness.

Studying cultural ethnohgraphy is especially important for modern society. A ritual is the basic factor in the life of people. It reflects all their sides.

The Chuvash people have different rituals: rural, domestis, individual .Most rituals look more like festivals. Uchuck, for example, is a rite which takes place in connection with bad harvest or some diseases. Old men and boys collect money first. On the very day of Uchuck everybody washes and puts on clean underclothes. A sacrifice of a bull or a horse is made. It is watered. People pray to the east, to the God – Tura. Then meal is eaten with prayers to Tura. They pray for the harvest, for health.

Kirimet is another ritual. Kirimet is a ritual sacrifice to God. Kirime tis a good spirit with the Chuvash people. Every village has its own Kirimet. The rite is made before ploughing.

Domestic rituals are the most significant in the life of the Chuvash people. They are devoted to Nature ghosts.

They are also individual rituals. They are against diseases, enemies, before eating,fishing rites, dressing rites.

It is interesting to know that all the rites must be done secretly, better at night. Nobody must see them.

Rituals and rites are very important in the life of Chuvash people. They keep up nation's morality and unite people.

VI. Reading. Checking

Чтение текста
Контроль понимания текста
Выполнение послетекстовых упражнений
Развитие умений говорения по теме
Общение с речевыми партнёрами
Составление диалогов и монологов

T: Let us work on the text perfectly!

a) Read and answer the questions.

1. Is the Chuvash ritual culture original and unique?
2. Does it date back to ancient times?
3. What is a ritual?
4. What kind of rituals do the Chuvash people have?
5. What is Uchuck?
6. Is Kirimet a ritual or a holiday?
7. Domestic rituals are the most important for people, aren't they?
8. Do rituals keep up nation's morality and unite people?
P1…
P2…
P3…
P4…
P5…
P6…
P7…
P8…

b) make up the dialogues

P1 ----------- P2
P3 ----------- P4

c) T: Read the following sentences and say if you agree or not.

Do you agree that:
Model:
The Chuvash culture is original and unique.

P: Yes, I agree that Chuvash culture is original and unique. No, I don't agree…

  1. Rituals preserved well – known valuables.
  2. A ritual is the basic factor in the life of the people.
  3. The Chuvash people have different rituals.
  4. Uchuck is performed in connection with the New Year.
  5. There are also individual rites of the Chuvash.

VII. "Music Box". "Музыкальная шкатулка"

Цель: совершенствование слухо-произносительных навыков; развитие навыков аудирования (Прослушайте известную чувашскую песню и скажите, о чём в ней поётся.)

Звучит диск или группа подготовленных учащихся (поёт).

T: Dear children! We have brilliant guests at our lesson.

They will sing some famous Folk Chuvash songs for us.

Listen and say:

What it is about.

You like it or don't like it. Why?

VIII. "An Interpreter"

Игра "Переводчик"

T: Now it's time for us to play a little!

Do you want to play? OK?

Cl: Yes, we do!

T: Try to act as an interpreter.

Перевод с русского на чувашский и английский и наоборот

  1. Чувашская ритуальная культура самобытна и уникальна.
  2. Ритуал это то, что связывает прошлое и настоящее.
  3. Ритуал – самый важный фактор в жизни людей.
  4. Он отражает все стороны жизни.
  5. Домашняя обрядность самая значительная в жизни чуваш.
  6. Обрядность и обряды очень важны в жизни чуваш. Они поддерживают мораль нации, сохраняют старинные традиции и объединяют людей всех возрастов.

IX. Play the quiz-games

T: Use the letters to make up the words:

u,r,c…a,u,l; l,t,a,r,i,u; t,i,k,e,r,e, m;
i,r,h,a; t,p,i,r,s; I,a,m,l,n,a; p,o,l,e,p,e.

X.

a) "Who knows the text better?"
b) " Who will ask more questions?

(Использование игровых речевых упражнений.)

XI. The Quiz for the Tourists

Викторина

T: Join in the quiz for the tourists ,please!

1. What did Chuvash consider to be the beginning of the year?

a) critical moment of the astronomical year
b) the middle of winter
c) the nearest to the new moon spring solstice

2. How long did the holiday Chinche last?

a) for a week
b) for a fortnight
c) for three days

3. What does winter mean for the Chuvash?

a) a favourite season
b) evil and distruction
c) a harvest time

4. What nations influenced the Chuvash rituals?

a) English
b) Russian
c) Mari

XII. Results of the lesson: подведение итогов; выставление оценок

T: You work very hard today, I give you all excellent marks. I have a surprise for you!

Награждение путёвкой на Международный фольклорный фестиваль

During your holidays you will go to the International Festival of Folk Rituals to England.

Homework:

T: All of you will have creative tasks

Учитель даёт творческие задания по группам: группа №1 составляет презентацию, группа №2 готовит экскурсию в музей, группа №3 готовит проект. Учащиеся выполняют задания в течение недели.

Drinking Party

Чаепитие

Угощаем гостей национальными чувашскими блюдами-хуплу, пиццей, русскими блинами и американскими луковыми кольцами.

Приложение 1

Список использованной литературы и Интернет-ресурсов

  1. Говорим о Чувашии на уроках английского языка. Н.И.Коростылёва,  Т.В. Шуверова г. Чебоксары, 2006.
  2. Peterson P.W. Changing Times. Changing Tenses Washington DC-2009
  3. Wikipedia.
  4. Официальный портал органов власти Чувашской Республики: Народные обряды. Фотогалерея. Этнография.